Tento strom je natolik jedinečný, že je pro něj dokonce vyčleněn speciální, prastarý řád jinanotvarých stromů, jehož je jediným členem. Při pohledu na něj vás jistě nepadne, že patří mezi listnaté, ale zdání klame! Jinan dvoulaločný je jehličnan, i přesto, že má lístky. Matoucí? Jeho ploché listy jsou rozděleny zářezem na dvě poloviny, ale fyziologicky jsou již blíže jehličí. Ginkgo biloba nemá květy ani plody, a proto je řazena mezi nahosemenné rostliny. Dospělý strom není žádný drobeček, neboť dorůstá výšky až čtyřiceti metrů. Snad proto je věk potřebný pro rozmnožování až pětatřicet let.
Samotný název Ginkgo je výsledek chybného přepisu čínského názvu jin-sing jehož se dopustil Engelbert Kämpfer ve své knize o botanice (gynkyo). Čínský originální název znamená „Stříbrná meruňka“ a ten používají japonci i pro jeho plody.
První nálezy Jinanu dvoulaločného vedou až do období karbonu a permu (300-270 mil před n.l.) Během vývoje se rozšířil téměř po celé severní polokouli. Bohužel ze Severní Ameriky vymizel před 7 a z Evropy před 3 miliony let. V dnešní době se tak Jinan dvoulaločný nachází pouze v malé oblasti v jihovýchodní Číně.
Zaujal vás Jinan dvoulaločný? Pěstujte ho, ale opevněte se trpělivostí!
Tento strom totiž, co se týče růstu, není žádný rychlík. Roční přírůstek činí maximálně 30 cm. Trvalým stínem nebo zamokřenou půdou jinan jistě nepotěšíte. Je to totiž docela teplomilný strom. Život jinanu je běh na dlouhou trať! Je odolný proti exhalacím, nemá žádné choroby ani škůdce a snese teploty přes -20 °C. Nepřekvapí tak, že nejstarší jinan dvoulaločný v Japonsku žije již 1200 let. Pokud se rozhodnete vysadit ho na zahradě, dbejte prosím rozdílu mezi samčími a samičími sazenicemi, neboť zralá semena samičích stromů silně a nepříjemně zapáchají. Semena se však i přes to používají v tradiční čínské a japonské kuchyni. Oloupou se, omyjí se slanou vodou a praží. Absolutně důležité je odstranit veškerý dužnatý obal semen! Ty obsahují organické kyseliny, které způsobují zmiňovaný zápach a mojou způsobit alergickou reakci pokožky. Dále obsahují glyceridy, steroly a estery.
Zázračné léčivé účinky však najdeme v listech (jehličí)
Sběr probíhá od jara do léta. Látky, jenž tak získáme, rozšiřují cévy, a proto se používají jako prevence proti mozkovým příhodám a infarktu myokardu. Také pomáhají proti poškození buněk při degenerativních chorobách a otocích mozku. Již to by bylo více než dost, ne však pro jinan dvoulaločný! Dále má totiž blahodárný vliv při poruchách paměti, nedokrvení končetin, Alzheimerově chorobě. Dále léčí:
- impotenci
- hluchotu
- pískání v uších
- chronické závratě způsobené špatným krevním oběhem
V čínské tradiční medicíně se také používá k léčbě:
- astmatu
- kašle
- omrzlin
- senility
Léky obsahující látky z ginkgo biloby by neměly být podávány dětem mladším 12 let a těhotným ženám. Proto se doporučuje přes započetím léčby těhotným ženám konzultace s lékařem. Podle některých studií však nebezpečí nehrozí, ale jistota je jistota.
Pokud si nechcete léčiva z jinanu jen kupovat, ale i sami vyrábět, máme zde pro vás dva recepty:
Pro výrobu jinanové tinktury použijeme 250 g čerstvých listů. Po jejich rozkrájení na drobné kousky je zalijeme jedním litrem 60 % alkoholu. Směs necháme minimálně tři týdny louhovat, aby se látky mohly dostatečně uvolnit. Po procedění je doporučená dávka pro muže 3x denně 25 kapek a pro ženy kapek 20.
Nálev z jinanu připravíme opět z 250 g listů. Po přelití půllitrem vroucí vody necháváme až deset minut louhovat. Přeceděný nálev používáme k omívání bércových vředů, hemeroidů a kožních ran.
Dosti rozšířeným je i čaj jinanu, kde se však lístků používá spíše jen jako přísada k jiné čajové směsi.
Jinan dvoulaločný zaujal nejen svými léčivými schopnostmi , ale i svým vzhledem. Například pro Jihanna Wolfganga Goetheho byly jeho listy symbolem přátelství a jednoty zamilovaných lidí. To jej vedlo k napsání básně Ginkgo biloba. Pokud se na Jinan dvoulaločný chcete podívat, třeba během procházky, doporučujeme například Riegrův sad v Praze, brněnskou Mendelovu zahradu či ostravský shopping park, tam všude je využíván jako okrasně dekorační rostlina.
Jinan dvoulaločný je jedním z opravdových pokladů, které pro nás příroda nachystala a byla by škoda nevyužít takovýto dar.