Děhel, angelica sinensisDěhel čínský neboli angelica sinensis (dong quai, ženský žen-šen, andělika čínská), je bylinný přírodní lék, který už po staletí slouží jako výborný pomocník při ženských obtížích. Bolestivá menstruace nebo kvasinkové infekce jsou pomocí děhelu tytam. Kromě toho blahodárně působí na imunitní systém a podporuje aktivitu bílých krvinek. Co z toho vyplývá? Že děhel kromě toho působí i jako prevence proti rakovině. To však ještě zdaleka není všechno. Tato bylinka s roztomilým, bílým květem, toho umí ještě mnohem více. Ne nadarmo se děhelu čínskému přezdívá ženský ženšen.

Obsahuje fytoestrogeny, které se starají o optimální hladinu hormonů v těle. Také ženy v přechodu , které mají hormonů nedostatek, jej mohou užívat, jistě se poté budou cítit lépe – reguluje návaly horka a bojuje také s ostatními příznaky menopauzy, mezi které patří vysušení pohlavní sliznice nebo častější kvasinkové infekce, rovněž je prevencí proti osteoporóze, nádorovým a srdečním onemocněním, které jsou s tímto věkem nezřídka spojeny. 

Děhel patří mezi dvouleté bylinky a spadá do čeledi miříkovitých. Sklízí se už v prvním roce, a to na podzim, protože ve druhé půli svého života sice krásně vykvete, ale záhy uhyne. První zmínky o děhelu se objevily v prastaré čínské knize o nemocích a jejich léčení s názvem Recepty na dvaapadesát nemocí, a to už v období třetího století před naším letopočtem.

Děhel čínský mohou jako jednu z mála bylinek využívat i nastávající rodičky, jelikož napomáhá k hladkému průběhu porodu a zbytky placenty pak lépe odejdou z těla. Zdá se vám, že tohle už je na jednu bylinku až přespříliš? Tak to se nechte překvapit, co dalšího ještě dovede:

  • působí proti zácpě
  • zlepšuje cukrovku a anémii
  • doporučuje se při onemocnění ledvin
  • posiluje krevní oběh
  • odbourává vysoký krevní tlak
  • napomáhá při léčbě plicních onemocnění
  • podporuje celkově lymfatický systém
  • upravuje bolestivé křeče při průjmech
  • napravuje nechutenství
  • užívá se také při různých kožních chorobách, jako je ekzém 


Kromě toho také zklidňuje porouchané nervy, pomáhá k lepšímu spánku a zbavení se negativních vnitřních pocitů jako je podrážděnost a různé stresy či úzkosti. Je určen téměř pro všechny, nesmí jej však užívat lidé, kteří jedí léky kvůli špatné srážlivosti krve. Nedoporučuje se kombinovat jej se zázvorem, mořskými řasami a puškvorcem, jelikož s těmito bylinkami se účinky mohou nepříznivě ovlivňovat.

Drogu můžeme pít jako odvar (1,5 – 15g, podle druhu přípravku), a to jednou nebo dvakrát denně. Připravíte si ji tak, že na deset až patnáct minut povaříte, pak necháte cca 10 minut odstát a tedy i vylouhovat. Existuje však i ve formě lihové tinktury – připravuje se k maximálně šestiměsíčnímu použití. Kořeny se uchovávají v teple, suchu a temnu, suší se při teplotě téměř padesáti stupňů. Proces je sice poměrně složitý, ale napomáhá tak děheli být co nejúčinnější.

Jak vidíte, děhel čínský vypadá opravdu jako malý zázrak. Ať jste již žena nebo muž, tato bylinka se hodí na různé problémy pro obě pohlaví. Vyzkoušejte ji a sami uvidíte.


čínská medicínaDěhel čínský je součástí následujících preparátů tradiční čínské medicíny:  


Děhel, angelica sinensisDěhel, angelica sinensisDěhel, angelica sinensis