Korálovec ježatýKdyž uslyšíte tento název poprvé, asi se vám jistě asociuje mořský korál, leč s ním tato houba nemá společného vůbec nic a ani její druhé jméno není zrovna trefné. Jeho další názvy jako například Hericium, či Jamabušitaké, nám toho mnoho nenapoví. Lépe už se nám bude dařit u překladu z čínských pojmenování, a to Opičí hlava či Brada Starce. Jeho léčivé účinky jsou až překvapivé! Netradiční vzhled houby vás může na první pohled trochu zarazit. Korálovec je vzhledově podobný našim chorošům, jen s tím rozdílem, že neroste do stran od kmene, ale nad sebe.

Ale pravděpodobnost, že se s Korálovcem ježatým setkáte v našich krajinách, je velmi mizivá. U nás je totiž vzácný a přísně chráněný, zato Čína a vůbec celá Asie nebo Severní Amerika je jím hojně prosetá. Houba samotná má bílou barvu, občas s místy světle hnědé barvy. Čerstvý korálovec je velice šťavnatý a svou chutí blízce připomíná křen. Po vysušení se vůně mění na příjemně nasládlou. To jak u houby, tak i u prášku z ní.

V čínské vegetariánské kuchyni se paradoxně používá také jako náhražka za maso, podobně jako sója, a to velice chutná. Říká se jí hóu tóu gū, v japonském jazyce se zase setkáte s názvem yamabushitake (houba ukrytá v horách) a ve vietnamštině je nazývána nấm đầu khỉ.

Hlavním důvodem pro sběr a zpracování Korálovce ježatého není však jeho chuť, ale jeho silně léčivé účinky. Překvapuje svými protinádorovými účinky, výraznou pomocí imunitnímu systému a trávicímu ústrojí. Také je velice blahodárný při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů. Blahodárně také působí na nervový systém a zároveň odbourává únavu.

Houba byla a je podrobována rozsáhlým výzkumům, které přicházejí na stále nové a nové výhody. Jeden z nedávných výzkumů v roce 2005 ukázal, že některé sloučeniny obsažené v Korálovci jsou vysoce antibakteriální a příznivě ovlivňují hladinu cukrů v těle (threitol, D-arabinitol, kyselina palmitová). Nově se spekuluje o tom, že dokáže bojovat také proti demenci.

Barva dužiny je bílá a při krájení se nemění. Někteří „dobrodruzi“ a vášniví zahraniční houbaři si Korálovce sami pěstují i připravují. Pro nás se však stále jedná o cizokrajnou houbu a lépe uděláme, když si ji zakoupíme jako hotový přípravek.

Užívání Korálovce ježatého je buďto samotným práškem, či v již připravených tobolkách. Užívat se může jak na léčbu aktuálních, výše zmíněných potíží, tak rovněž jako účinná prevence. Takže nedejte na první pohled a vyzkoušejte, jak vám Korálovec ježatý pomůže srovnat a vyvážit vaše tělo i mysl.

Korálovec ježatýZblízka vypadá Korálovec ježatý jako půvabná květinaKorálovec roste často na kmenech stromůNejlépe se Korálovci daří na tvrdém dřevěKorálovec ježatý je častou kuchařskou ingrediencíKorálovec ježatý je poměrně rozšířený hlavně v Asii a Severní Americe